Tajomstvá Tutanchamonovej hrobky odhaľujete už deväť rokov!

Bol to prelomový moment, keď Howard Carter v roku 1922 objavil nevylúpenú hrobku faraóna Tutanchamona. Jej výskum trval päť rokov, je však nad Slnko jasné, že všetky záhady starovekého Egypta sme ešte ani zďaleka nevyriešili…

Tutanchamón v Košiciach? Veď hrobka je v Egypte... Či?

Nikdy predtým sme escape room nehrali. Naša prvá skúsenosť s Izbou č.13 v Košiciach bola presvedčivá a hneď sme vytušili skvelý potenciál v tomto biznise. Vedeli sme tiež, že chceme byť lepší, a to oveľa. Ako životní partneri sme boli vždy skvelá dvojka, a tak sme sa pustili aj do partnerstva obchodného. Voláme sa Aďka a Filip a 10. januára 2015 sme otvorili prvú escape room pod značkou TheRooms.eu – Tutanchamona.

Nebolo to ľahké!

Nie je tajomstvom, že sme netušili, do čoho ideme. Filipove šikovné ruky plus kreativita a moja estetická myseľ či technické zručnosti, pri všetkej skromnosti, boli našim jediným nástrojom. V priestoroch na Alžbetinej ulici sme našli zemiaky. Veru tak. Stará, sto rokov nevetraná a vlhká pivnica, dokonca s kanálom, ktorý sa neraz predtým „vylial“. Vzali by ste to? Možno áno, keby ste rovnako ako my narazili na skvelého a ústretového majiteľa, s ktorým sa dalo dohodnúť. Vždy veľa záleží na ľudskom faktore. V priebehu výstavby a zakladania spoločnosti sme oslovili azda všetky únikovky na Slovensku, boli ich desiatky. Chceli sme nadviazať kontakt, spolupracovať. Reagovala jedna jediná, aj to len s nejakou ponukou maličkej pomoci, či spolupráce.

Takto sa zo smradľavej pivnice rodí centrum zábavy

Práce sme mali vyše hlavy

Izbu sme postavili za rekordné tri mesiace. Boli sme tam nonstop, na sto štvorákoch niekedy aj desiati! Ako prvá musela ísť vzduchotechnika, obrovská finančná položka, ale nevyhnutná. Trápili sme sa aj so špeciálnym zlatým náterom, pri ktorom sme sa už po desiatich minútach cítili omámení a museli sme vybehnúť na vzduch. Desaťkrát, stokrát, tisíckrát, dookola. No a piesok, ten je samostatná kapitola. Ale nerobí práve on našu izbu špeciálnou? Je ho tam osem ton, aj keď odhadom asi pol tony sa už na topánkach vynosilo, ale môžete si vyrátať, koľkokrát sa Filip otočil, kým ho z ulice naznášal do podzemia… Ale aspoň mu potom chutilo jesť!

Dal som si ja, veď som sa nadrel

Pár týždňov predtým sme boli v Bratislave na výstave o starovekom Egypte. Nesmierne nás zaujala, pre Filipa ide doslova o srdcovú tému. Hneď sme preto vedeli, že práve týmto smerom pôjdeme aj s escape room a priamo na mieste sme zakúpili prvé rekvizity. Kľúč života či skarabeus sú práve odtiaľ. Boli sme akoby escape pionieri, nik nám nepovedal, čo a ako spraviť a či to bude fungovať. Sám Tutanchamón by však bol určite hrdý!

Tutanchamónove klenoty priamo v našej escape room

Sfinga nás potrápila, ale vošla

Už je dobre, zvládli sme to

Po deviatich rokoch sa usmievame. Naša značka má portfólio štrnástich izieb a Tutanchamon sa medzi nim hrdo pýši ako najstaršia, no stále konkurencieschopná a medzi hráčmi veľmi obľúbená. Stavali sme ju totiž so srdcom a kvalitne, aby ju zub času nehrýzol. Môžeme o nej hovoriť ako o srdcovke, veď prvý rok sme ju aj sami obsluhovali, luxus v podobe gamemasterov sme si ešte rozhodne nemohli dovoliť. Aj také boli začiatky TheRooms.eu, aj také bolo prvé pátranie po tajomstvách hrobky Tutanchamona. Ozaj, už sme spomenuli, že niektoré z nich zostávajú stále neodhalené? Máte 70 minút na to, aby ste s tým niečo spravili. Čas beží a Tutanchamón čaká!

Tutanchamón. Prídťe odhaliť jeho tajomstvá