Ako si vytvoriť vlastnú escape room

Dochádzajú vám nápady, čo robiť doma s deťmi počas lockdownu? Alebo by ste radi pripravili nevšednú zábavu pre svojich spolubývajúcich či narodeninové prekvapenie pre člena svojej rodiny? Vlastná úniková hra je skvelým riešením!

Krok 1 – Zvoľte si tému hry

Sú vaši blízki fanúšikovia detektívok? Máte šťastie, pretože inšpirácie na túto tematiku je okolo nás neúrekom. Čo tak pretvoriť domácnosť na miesto činu a nechať priateľov, aby odhalili, čo sa tu skutočne udialo? Alebo sa vydať po stopách únoscu či zlodeja a vypátrať nezvestnú osobu, stratený predmet, či heslo od počítača s prísne tajnou informáciou pre záchranu sveta? Fantázii sa medze nekladú.

Ak tvoríte vlastnú escape room s deťmi alebo pre deti, určite ich skôr poteší rozprávková tematika. Obľubujú vaše deti rozprávku Požiarnik Sam, Vláčik Tomáš či Ľadové kráľovstvo a hračky a iné predmety späté s nimi máte doma všade, kde sa obzriete? Výborne! To všetko totižto môžete použiť ako herné rekvizity, ktoré budú hráči postupne nachádzať. Vám to uľahčí prácu a deťom sa pri ich vypátraní rozžiaria očká tak, akoby tie hračky videli po prvýkrát! 🙂

Ak vám po prečítaní týchto riadkov ešte stále nenapadla vhodná téma, skúste sa pre inšpiráciu zamyslieť nad filmami, ktoré ste videli, knihy, ktoré ste za posledné mesiace prečítali či únikové izby, ktoré ste si už zahrali. Už sa vám rozjasnilo?

V prípade, že k tomu stále nedošlo, nezúfajte. Domáca escape room dokonca nemusí byť na žiadnu konkrétnu tému. Má váš priateľ narodeniny a vy by ste mu radi darovali narodeninovú tortu? Uskladnite ju v chladničke, kuchyňu zamknite a kľúčik ukryte. Vybavené a hra začína. Teraz však prichádza na rad tá ťažšia časť – prísť na trasu, hádanky a indície, cez ktoré sa ku kľúčiku “”obdarovaný” dostane.

Krok 2 – Vyskladajte herný svet

Ak máte zvolenú tému, zavrite oči a zamyslite sa, akí ľudia, prípadne rozprávkové bytosti do nej patria a s akými vecami hlavní hrdinovia prichádzajú do kontaktu.

Ak ste sa vrhli na detektívnu tému, určite budete potrebovať fotky zločincov i obetí. Môžete použiť fotky svojich spolubývajúcich alebo vystrihnúť tváre z prečítaných novín či vygoogliť a vytlačiť si akékoľvek iné obrázky z internetu.

Hráči ako detektívi by mali mať určite po ruke predmety, ktoré im umožnia pátranie. Patrí sem napríklad zápisník s perom, lupa, ďalekohľad, fotoaparát, baterka, odznak, okuliare s tmavými sklami či miestne noviny z obdobia, kedy sa zločin udial.

No a keď už hráči majú po kom pátrať a aj s čím, do tretice potrebujete prichystať ešte stopy v podobe vreckových hodiniek, nedopitých nápojov obetí alebo iných predmetov pokrytými krvou či odtlačkami prstov, ktoré ich k odhaleniu prípadu dovedú.

úniková hra nemá limity, použijete skutočne všetko

Podarilo sa? Ak máte na kope zhromaždené všetky rekvizity, môžeme prejsť do tretej fázy.

Krok 3 – Načrtnite scenár a vytvorte dej hry

V tejto fáze ešte stále nevymýšľate hádanky. Krok 3 je moment, kedy osoby a rekvizity, ktoré ste si v predošlej fáze zvolili, zakomponujete do príbehu.

Urobte si časovú os a naplánujte si zaradom celý dej, čo sa kde kedy a ako udialo.
Príklad:
1) Dvere na dome sú zamknuté, nepoškodené. Okno v kuchyni je však otvorené. (Zločinec mohol vojsť oknom alebo mal kľúč.)
2) Pod oknom sa nachádzajú stopy špinavých topánok. (Zločinec vošiel oknom.)
3) Stopy vedú od okna priamo do obývačky. Tam končia, pretože v obývačke je tmavý koberec. V obývačke na stole je prichystané nedotknuté občerstvenie a položené dva poháre s vínom, poloprázdne – zjavne nedopité. Na oboch pohároch sú stopy od rúžu. Na jednom od ružového, na druhom od červeného. (Dve osoby začali niečo oslavovať, keď vnikol do miestnosti zločinec).
4) Na zemi sú spadnuté budíkové ručičkové hodiny zaseknuté na čase 6:20.
… Takým štýlom postupne vyskladajte celý príbeh s čo najviac premyslenými detailami, aby ste sa mali pri tvorbe indícií a hádaniek, o čo oprieť.

dobrá hra pez ceruzky a papiera? to by nebola detektívka!

Krok 4 – Tvorba hádaniek

Vďaka detailne naplánovanému príbehu a rekvizitám využitým v ňom, navrhnite hádanky, ktoré budú musieť hráči postupne vyriešiť.
Hádanka 1 – stopy privedú hráčov do obývačky
Hádanka 2 – farebné odtlačky rúžov porovnajú hráči s fotkami obetí a zistia, kto z nich bol v obývačke v čase únosu
Hádanka 3 – hodiny zaseknuté na dátume 18.1.2020 a čase 6:20 dajú hráčom informáciu, kedy približne únosca do domu vnikol – ak majú hráči k dispozícii spisy zatknutých zločincov a uvedené na nich dátumy a časy, kedy boli zatknutí, vedia vylúčiť zločincov zatknutých v daný deň pred 18:20, nakoľko obete pravdepodobne víno nepili o 6:20 ráno. 🙂

Rada 1: Pre jednoduchšiu hru odporúčame vytvárať lineárnu verziu hry – to znamená, že hráči vždy musia vyriešiť najprv jednu hádanku, aby dostali indíciu k druhej. Nikdy nie je možné riešiť viac hádaniek naraz.
Rada 2: Pri tvorbe hádaniek si dajte vždy pozor, aby k vylúšteniu hádanky existovalo dodatočné množstvo indícií a aby dané indície dávali zmysel.

Okrem nasledovania stôp, hľadania v spisoch, či porovnávania fotiek, existuje množstvo iných logických rébusov, manuálnych hádaniek, tajných kódov, ktoré môžete v hre využiť. Čím rôznorodejšie úlohy zvolíte, tým viac sa hráči zabavia.
Potešiť môže aj vec nenápadne ukrytá napríklad pod obyčajným vankúšom. Pri skrývaní vecí, si však dajte pozor, pre koho hru tvoríte. Hru na schovávačku nemajú v escape room dospelí veľmi v obľube, za to deti v nej vynikajú a užívajú si ju dvojnásobne. 🙂

Krok 5 – Pripravte si systém nápovied a úvodnú reč

Ako v každej escape room, aj pri hraní tej vašej “domácej” únikovej hry sa môže stať, že sa hráči zaseknú pri lúštení hádanky a nebudú si vedieť dať rady. Ak si plánujete hru užívať s nimi a budete pri nich prítomní počas celej hry, viete im dať nápovedu ústnou formou, vždy keď budú v koncoch.
Keď ide však napríklad o narodeninové prekvapenie a chcete ich nechať samých vytrápiť sa, vždy majte po ruke mobil, aby ste im mohli poradiť, prípadne vyrobte pomocné “externé” nápovedy formou kartičiek v obálkach a nechajte ich hráčom k dispozícii priamo v hre, s tým že ich vopred upovedomíte, ako systém záchranných nápovied funguje.

Ak máte vytvorený celý dej hry, rekvizity, hádanky aj systém nápovied, ostáva vám pripraviť si už len tzv. “úvodnú reč”, ktorou hráčom predstavíte hru, oboznámite ich s pravidlami a vtiahnete ich do príbehu.

Dostali ste sa až sem?

Tak to sa úprimne tešíme! Niečo nám hovorí, že vám hlava už naplno pracuje a začína sa vám v nej kreovať vaša nová domáca úniková hra. 🙂

Tiež sme tento pocit neraz zažili a s nadšením sme sa pustili do budovania vlastných únikových izieb. K dnešnému dňu sa nám podarilo vytvoriť už 13 escape rooms a k tomu dve mestské hry (city games) Bosorky a Košický poklad, ktoré sa hrajú v exteriéri mesta Košice.

Musíme vás však upozorniť, že sú dni, kedy je hlava plná nápadov a chŕlite hádanky, jednu za druhou a potom prídu dni, kedy sa snažíte akokoľvek, no nevydolujete z toho nič, hra nejde.
Vtedy vymýšľanie na chvíľku odložte bokom, zamerajte sa na iné veci, pozrite si film, prečítajte knihu alebo sa bežte prevetrať, vyspite sa. Hlavne to nesilte a my vám zaručujeme, že tie kreatívnejšie časy sa zase vrátia samé! 🙂

A keby dlho nechodili a vy by ste už boli veľmi netrpezliví, na záver vám ponúkame ↓↓↓

5 tipov na hádanky, ktoré môžete zakompomovať do vašej domácej escape room

1) Ak organizujete narodeninovú oslavu, určite sa nezaobídete bez balónov. Prečo rovno pár z nich nevyužiť a neukryť do nich malé rekvizity či papierové indície s odkazom, ktoré hráčov posunú ďalej? Hra musí byť veselá 🙂

2) Máte doma pivnicu alebo bicykel? Potom pravdepodobne vlastníte aspoň jeden zámok s kľúčikom alebo číselným kódom. Potrebujú hráči použiť na vyriešenie úlohy nožnice? Trošku im to sťažte. Najprv si ich budú musieť odomknúť. Nebude to predsa jednoduchá hra!

3) Povaľujú sa vám doma lego stavebnicové kocky od výmyslu sveta alebo rôzne druhy vianočných ozdôb? Čo tak z nich vyskladať vlastnú abecedu? Každej kocke či ozdobe priraďte jedno písmenko abecedy. Následne vymyslite tajný textový odkaz a v inej miestnosti rozmiestnite len kocky predstavujúce písmenká, z ktorých je odkaz vyskladaný. Podarí sa hráčom rozšifrovať vašu správu, alebo ich hra pohltí a vzdajú sa? 🙂

4) Na svete snáď niet človeka, ktorý by nerád skladal puzzle. Ak sa v novinovom článku ukrývajú informácie podstatné pre rozlúštenie hádanky, môžete ich z novín vystrihnúť v tvare puzzle a nechať hráčov, aby ich postupne na rôznych miestach domu objavili a doplnili na “deravé” miesta v novinách. Získajú tak kompletný text, ktorý ich v hre posunie ďalej.

5) Sú hlavnými postavami vašej únikovej hry cestovatelia? Potom v nej určite nesmie chýbať mapa. A ak dáte hráčom indíciu, odkiaľ kam jednotliví dobrodruhovia cestovali, pospájaním bodov môžu získať tajný textový či číselný kód, po ktorom od začiatku hry pátrali.

Hra sa môže začať

Veríme, že teraz vám už vymýšľanie vlastnej hry pôjde ľavou zadnou a vaši blízki sa zabavia na nej rovnako, ako vy pri jej vytváraní. Po hre môžete tento návod na vytvorenie vlastnej únikovej hry posunúť vy im a možno na oplátku vymyslia oni hru pre vás. 🙂

A pre prípad, že by im to trvalo dlhšie ako vydržíte čakať, môžete si skrátiť čas zahraním si našej únikovej hry na doma – STRATENÝ ARTEFAKT a už čoskoro sa snáď opäť zastaviť aj osobne v našich 15 únikových hrách.

Stratený artefakt, pdf hra od Therooms.eu